любим отбор
ПФК Левски е български професионален футболен клуб. Тимът от София е ставал шампион на страната 26 пъти и е носител на Купата на България цели 27 пъти, което е и национален рекорд. Клубът е основан на 24 май 1914 г. от група млади гимназисти и кръстен на българския революционер и национален герой Васил Левски. Откакто е основан ПФК Левски, е единственият отбор, който участва във всички елитни шампионати на България. В европейските клубни турнири „сините“ също постигат страхотни успехи. Те достигат три пъти четвъртфиналите в турнира за Купата на националните купи и два пъти в турнира за Купата на УЕФА. Левски е и първият български отбор, който участва в групите на Шампионска лига през сезон 2006/07. Основният цвят на отбора е синият, най-често допълнен от бяло, а домакинските си мачове играе на стадион „Георги Аспарухов“.
ПФК Левски е български професионален футболен клуб. Тимът от София е ставал шампион на страната 26 пъти и е носител на Купата на България цели 27 пъти, което е и национален рекорд. Клубът е основан на 24 май 1914 г. от група млади гимназисти и кръстен на българския революционер и национален герой Васил Левски. Откакто е основан ПФК Левски, е единственият отбор, който участва във всички елитни шампионати на България. В европейските клубни турнири „сините“ също постигат страхотни успехи. Те достигат три пъти четвъртфиналите в турнира за Купата на националните купи и два пъти в турнира за Купата на УЕФА. Левски е и първият български отбор, който участва в групите на Шампионска лига през сезон 2006/07. Основният цвят на отбора е синият, най-често допълнен от бяло, а домакинските си мачове играе на стадион „Георги Аспарухов“.
ЗА ПАРТНЬОРСТВОТО МЕЖДУ MACH.BG И TRIBUNA LEVSKI
Целта на партньорството между Tribuna Levski и Mach.bg е да мотивира и засили интереса към българския футбол в цялата страна. Фокусирайки се върху популярността на легендарен клуб като Левски, ние имаме за цел да сплотим още повече фен базата на отбора и да им предоставим нова платформа, чрез която да демонстрират обичта си към играта. Смятаме, че в едни не толкова благоприятни времена за българския футбол, феновете на спорта из стр
Първи стъпки на клуба
Левски (София) е български футболен клуб от град София, основан на 24 май 1914 година, в местността „Могилката“, от група млади студенти на II мъжка гимназия.
Клубът носи името на Апостола на свободата Васил Левски. Един от основателите на клуба - Борис Василев-Боркиша, казва по темата: „На Учредителното събрание на „Могилката“ предложих Васил Левски за наш патрон, защото не исках в името на клуба ни да има чуждо влияние и защото се възхищавах от Апостола на свободата, виждах в него образец на смелост, ловкост и героизъм, на безпределна любов към народа и на готовност за саможертва в името на народа.
Първите фланелки на отбора са на жълто-малинови вертикални райета и черни гащета. С тези екипи тимът играе до 1919 година, след което преминава към синия цвят, който е официалният и до днес, откъдето идва и наименованието “сините”.
Първият химн на Левски е написан от един от най-великите български поети на XX век, Димчо Дебелянов, през 1915 г.:
„Отбор роден в мечтите детски, в сърцата ни разпръсква светлина, със име на Апостол, светло име – Левски: идея, пример и борба.
Напред победата да гоним, без страх, без изтощение, безспир, главите сини ний не ще преклоним, над нас е само небо в свойта шир.
Другарство крепко със начало в прахоляка, понесено от босите пети, разпръсква своите искри в мрака и разтуптява мъжките гърди.
Игра в една обърната вселена с едничка цел, на гола радостта, по своя славен път сега поемат „Левски“ и вървят към вечността!“
Успехи на "сините"
Левски печели първата си държавна титла през сезон 1932-1933, когато “сините” печелят СОСО (столичното първенство) с цели 5 точки преднина пред „АС 23“, а по пътя към така желаната шампионска купа отстраняват безапелационно отборите на „Ботев” (Враца) с 6:0, „Борислав” (Кюстендил) с 9:1, „Ботев” (Ямбол) с 4:2 и на финала „Шипченски сокол” (Варна) с 3:1. Голмайстор на отбора е Ас. Пешев с впечатляващите 27 гола.
През 1965г. Левски записва първото си участие в европейските клубни турнири. “Сините” се изправят срещу шведския Юргорден в КНК (Купа на носителите на купи). След загуба в първия мач с 2:1, при дебюта си пред собствена публика, Левски постига впечатляващ успех с 6:0 и отстранява Юргорден, а в следващия кръг затруднява максимално европейския шампион Бенкфика. Резултатите от двата мача са равен 2:2 като домакин и 3:2 като гост.
Сезон 1983/1984 е един от най-успешните в историята на Левски. През тази толкова емблематична кампания момчетата на старши треньора Васил Методиев – Шпайдела, печелят златен требъл – и трите футболни трофея в България! Шампионската титла се решава в последния кръг, двубой срещу вечния съперник ЦСКА, който завършва с победа и титла за Левски. В турнира за Купата на Народната република Левски побеждава ЦСКА в полуфинален сблъсък, а на финала подпечатва трофея с успех над Ботев (Пловдив). Купата на Съветската армия отново изправя “сини” срещу “червени” в полуфинален сблъсък, а на финала Левски побеждава убедително Доростол (Силистра) с 4:0 и подпечатва златния требъл.
Още емблематични успехи
Легендата за „Долината на глинените гърнета“: В славните години от великата история на Левски тимът постига и един уникален рекорд в периода 1966 – 1985 г. В този дълъг период от 19 години „сините“ изиграват 203 поредни шампионатни срещи на „Герена“ без да допуснат нито една загуба!
Левски е единственият отбор, който през всичките 92 футболни шампионата на България е играл или в първа Софийска футболна дивизия, или в Националната „А“ група. Има спечелени общо 73 големи национални трофеи (национален рекорд) – 26 шампионски титли и 27 Купи на България. Спечелени са и 3 Суперкупи на страната, 11 пъти Първенство на София, 3 Купи на Съветската армия, 1 Купа на НРБ и 4 пъти Купата Улпия Сердика.
Левски е първият български отбор, който участва в групите на Шампионска лига през сезон 2006/2007. Тимът има 3 четвъртфинала в турнира за КНК (1970, 1977 и 1987 година), както и 2 четвъртфинала за Купата на УЕФА (1976, 2006).
Клубни символи
Част от славната история на Левски няма как да не бъдат клубните символи и легендите на отбора. Първата клубна емблема е изработена през 1922 г. по проект на Минчо Качулев. Тя представлява квадрат със син фон, в който е изписана стилизирано буквата „Л“. Вътрешното пространство на буквата е запълнено вертикално по равно в жълто и червено.
През годините клубът променя емблемите си, но през 1990 г. Левски възстановява първоначалната си такава. За 110-ата си годишнина през 2024 г. е направена юбилейна емблема. Тя е вдъхновена от романтичните времена на джентълменство, присъщо на Левски – от далечната 1919 година, когато футболистите играят с ризи и вратовръзки. Спазени са и оригиналните цветове – червено и жълто.
Стадион „Георги Аспарухов“ е третият в историята стадион на футболен клуб Левски (София). В периода 1936-1949 отборът играе на собствен стадион, наречен игрище „Левски“ (намиращо се върху част от територията на днешния Национален стадион „Васил Левски“).
След „спортно райониране“ на София, на Левски е отпуснат нов терен за строеж на стадион в кв. Герена на V столичен район (днешен район Подуяне). През 1960 г. клубът официално започва строеж на третия си стадион, като в него се включват хиляди доброволци, а на практика стадионът е изграден от сините привърженици. Проектът е дело на арх. Лазар Парашкеванов. Официално стадион „Левски“, популярен просто като „Герена“ (от тогавашното име на квартала, в който е построен), е открит на 10 март 1963 г. с шампионатния мач Левски – Спартак (Плевен), завършил при резултат 4:0.
От 1990 година стадионът е прекръстен на името на легендарния футболист Георги Аспарухов, загинал трагично през 1971 г. при автомобилна катастрофа.
Великият Гунди – Георги Аспарухов, е роден на 4 май 1943 г. в софийския квартал „Редута“. Обявен е за най-великия български футболист на XX век. Позицията му на терена винаги е била централен нападател. Той е заслужил титлата „майстор на спорта“ и е носител на сребърен „Народен орден на труда“ през 1965 г. За човешките качества на великата деветка се носят легенди, футболните няма кой да ги оспори. До ден днешен духът на Гунди продължава да вдъхновява малки и големи.
Прозвище
Левски е наричан "Отбора на народа", заради своята широка популярност и подкрепа от различни социални слоеве. Първи го възкликва радио „Свободна Европа“ на 17 ноември 1968 година, а оттогава до днес всички „сини“ фенове не спират да го доказват.
Подкрепа на феновете
От 2020 г. привържениците на Левски започват мащабни кампании за спасяването на клуба от фалит чрез дарения, финансова подкрепа и пълни стадиони. Отскоро той се намира в стабилно финансово положение с рекордни приходи за годината.
Стадион "Георги Аспарухов"
- Капацитет: 18000 души
- Дължина & Ширина: 105x68 м
- Настилка: Трева
- Надморска вис.: 553 м
- Координати: 42.7055,23.3632
Стадион "Георги Аспарухов" е символ на футболната страст и гордост на България. Разположен в столичния квартал "Сухата река", той е домакин на един от най-популярните футболни отбори в страната - ПФК Левски София.
Създаден през 1960 година и с капацитет от около 18 000 зрители, стадионът носи името на един от най-великите български футболисти - Георги Аспарухов, известен с прякора Гунди. Той е истинска легенда на българския футбол и е идол за милиони фенове на Левски.
Стадионът е бил свидетел на множество исторически моменти и емоционални мачове. Впечатляващите национални и клубни срещи, които се играят тук, събират хиляди фенове.
За Левски и неговите фенове "Георги Аспарухов" е свещен символ на вярата и предаността към клуба. Тук се създават спомени, които остават за цял живот. Отличителната атмосфера, пламенните знамена и безкрайната подкрепа правят всяка среща на Левски незабравима.
Съоръжението е било реновирано и модернизирано през годините, за да отговаря на съвременните стандарти и да предоставя комфорт на зрителите и играчите.
Стадион "Георги Аспарухов" продължава да бъде място на незабравими моменти и емоции за феновете на Левски и за целия български футбол. Той е жива памет на големите моменти и обичаите на българския футбол.