Състезанието за купата на Германския футболен съюз (Deutscher Fussball-Bund, DFB) - известно основно само като DFB-Pokal - е предоставило безброй интересни анекдоти през над 70-годишната си история.
История
DFB-Pokal (по името на организационния орган Deutscher Fußball-Bund) започва през 1952 г. като процесор на „Tschammerpokal“, който се играе от 1935 до 1943 г., когато е спрян поради войната и е възобновен едва през 1952 г. като DFB-Pokal. Това е най-престижната футболна надпревара в Германия редом с Бундеслигата. DFB-Pokal води началото си от 1935 г., когато е създаден от Германската футболна асоциация (DFB). ФК Нюрнберг става първият шампион в историята на турнира. С течение на годините DFB-Pokal придобива все по-голяма популярност и престиж, пленявайки феновете с непредсказуемия си характер и незабравими моменти. Предварителни кръгове започват през август и продължават до края на сезона – финалът обикновено е през май или юни.
Формат и структура
Разпределението на отборите по двойки се в две групи. В едната са всички аматьорски отбори, които току-що са били промотирани, а в другата група всички останали. Следователно, по време на първия кръг на състезанието всеки професионален отбор играе срещу аматьорски отбор. За следващия кръг има разделение на групите според резултатите от предишния кръг. В този кръг аматьорските отбори се разделят по двойки с професионалните отбори, докато едната урна остане празна.
DFB-Pokal следва формат на нокаут, в който един срещу друг се състезават отбори от всички нива на германския футбол - от най-високото ниво на Бундеслигата до по-ниските дивизии. Турнирът започва с регионални квалификационни кръгове, като постепенно преминава в национален етап. Финалният мач се провежда на емблематичния берлински стадион "Олимпиащадион", което допринася за величието на събитието.
DFB-Pokal дава възможност на по-малките и по-малко известни клубове да се изправят срещу отбори от висшия ешелон. В състезанието се включват аматьорски и полу-професионални клубове, които често създават запомнящи се обрати, като общият брой на участници в 64. Тези срещи тип "Давид срещу Голиат" са пример за магията на DFB-Pokal, където аутсайдерите могат да победят гиганти и да запишат имената си във футболния фолклор. В турнира редовно участват грандове от Бундеслигата като Байерн Мюнхен, Борусия Дортмунд и Шалке 04. Сблъсъците им с отбори от по-ниските дивизии предизвикват огромно вълнение. DFB-Pokal оказва значително влияние върху участието на германските отбори в европейските състезания. Победителят в купата печели място в Лига Европа на УЕФА, което дава възможност на отборите да се състезават с европейския елит.
Финал и Рекорди
Финалът по традиция се провеждаше на неутрален терен. До 1981 г. той се е играл на различни места, но от 1985 г. насам всяка година се играе в Берлин (Олимпиащадион) – домът на Херта Берлин. Рекордът за най-много титли от турнира за купата на страната се държи от ФК Байерн Мюнхен, който е триумфирал в състезанието 20 пъти (23 финала). Баварските гиганти постигат и най-високата победа в историята на DFB-Pokal, побеждавайки с 16:1 DJK Waldberg от долната лига през сезон 1997/98. Най-близкият конкурент на „баварците“ е Вердер Бремен, който има 6 купи на страната. Настоящите победители са РБ Лайпциг (сезон 22/23). Франкфурт и Борусия Дортмунд имат по 5 купи. Отборите на Офенбек и Хановер 96 постигат нещо впечатляващо, като печелят Купата на Германия, докато не са част от Бундеслигата.