Купата на Франция е създадена през 1917 г. и оттогава се е превърнала в главното състезание за вътрешна купа във Франция. Първоначално турнирът е замислен като средство за обединяване на различните регионални футболни асоциации и събиране на отбори от цялата страна. Целта му е да предостави възможност на аматьорските и професионалните клубове да се състезават на националната сцена и евентуално да огорчат съперници от по-висок ранг.
История
Купа "Шарл Симон" (Coupe Charles Simon), известна като Купа на Франция, е главното състезание за купа във френския футбол, организирано от Френската футболна федерация. Състезанието за купата носи името на Шарл Симон, френски спортист, загинал по време на Първата световна война, и в него могат да участват всички аматьорски и професионални футболни клубове във Франция, включително клубовете, базирани в отвъдморските департаменти и територии. Купата на Франция се провежда за първи път през 1917-18 г. Първите победители са „Олимпик де Пантин“. Финалът и до днес се играе на стадион "Стад дьо Франс", а победителят в Купата на Франция се класира за груповата фаза на Лига Европа на УЕФА.
Формат
Поради минималните изисквания за участие в първото състезание са участвали 48 клуба. До 1948 г. броят им нараства на 1000, а в момента в състезанието участват над 7000 клуба. Купата се провежда в нокаут формат, като до финала се стига в общо 14 кръга. В ранните етапи отборите от по-ниските дивизии се борят за възможността да се изправят срещу по-силни съперници в следващите кръгове. С напредването на турнира в надпреварата се включват клубове от най-високо ниво, което създава интересни мачове и сценарии "Давид срещу Голиат". Тъй като съотношението между аматьорските и професионалните клубове във Франция е изключително едностранчиво, състезанието редовно поднася изненади. Най-доброто представяне на аматьорски клуб в състезанието обикновено се награждава с плакет „Petit Poucet“. Победителят в Купата на Франция обикновено държи трофея една година, за да го изложи в централата си, след което го връща на Френската футболна федерация. В началото на 80-те години на миналия век купата е открадната, но властите бързо я възстановяват. От 1927 г. насам президентът на Франция винаги присъства на финала за купата и връчва трофея на капитана на отбора-победител. Президентът Гастон Дюмерг е първият френски президент, който участва в церемонията. Спечелването на турнира гарантира класиране за Лига Европа на УЕФА, което дава възможност на клубовете да се състезават в европейски състезания и да получат изява на по-широка сцена.
Рекорди
ПСЖ е печелил Купата на Франция рекордните 14 пъти, като последно я взема през сезон 21/22, а настоящият носител е Тулуза (сезон 22/23). ПСЖ и Марсилия са играли най-много финали - по 19. Парижкият клуб печели "дубъла" на страната (т.е. Купата на Франция и Лигата в един и същи сезон) рекордните 7 пъти. Най-успешните играчи са Маркиньос и Марко Верати, които заедно спечелиха по шест титли с ПСЖ. Един от най-запомнящите се моменти в историята на Купата на Франция се случва през 1999 г., когато “Calais RUFC”, аматьорски клуб от четвърта дивизия, достига до финала срещу Нант, отбор от Лига 1. Въпреки че в крайна сметка губи мача, невероятното пътешествие на „Calais RUFC“ завладява въображението на футболните фенове по целия свят и олицетворява магията на купата.